CCR a respins candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale.
Articol inițial: Curtea Constituțională judecă azi de la ora 17.00, contestația lui Călin Georgescu la decizia Biroului Electoral Central (BEC) de respingere a candidaturii la alegerile prezidențiale din 4 mai.
„BEC și-a depășit competențele legale”, susține Georgescu în contestația depusă, arătând că Biroul Electoral nu are suport legal pentru a se raporta la hotărâri ale CCR.
Călin Georgescu mai susține că, oricum, candidatura sa la alegerile din 4 mai nu se poate întemeia pe hotărâri ale CCR referitoare la un alt proces electoral, respectiv alegerile prezidențiale de la finalul anului 2024, care au fost anulate.
„O respingere a candidaturii întemeiată pe hotărâri ale CCR adoptate în cadrul unui proces electora anterior echivalează cu o anulare a dreptului de a fi ales care este incompatibilă cu Constituția României”, susține Georgescu în sesizare.
Acesta solicită CCR să-i admită contestația, să anuleze decizia BEC și să dispună înregistrarea candidaturii sale.
Ce castigati, ne alulam voturile, nu mai votam niciodata!